Obiekty budowlane, narażone są na naruszenie ich konstrukcji w wyniku wielu przypadków – rys, pęknięć, styków, czy też przerw. Zawsze możemy próbować zapobiegać takim zdarzeniom, jednak w często wymaga to chociażby rozbiórki oraz inwazyjnych prac, a wszystko w celu odbudowy oraz wzmocnienia zaburzonej struktury. W związku z tym, warto odnaleźć łatwiejsze rozwiązanie, a będzie to chociażby iniekcja, której zastosowanie jest bardzo szerokie.

Jeszcze zanim do czegokolwiek dojdzie, powinniśmy dowiedzieć się, czy jest owa iniekcja, a także kiedy możemy ją zastosować. To bowiem innowacyjna, a zarazem skuteczna technologia, która stosowana jest przez wiele firm, w walce z wieloma różnymi problemami konstrukcyjnymi.

Iniekcja – to warto wiedzieć…

Iniekcja w budownictwie to proces, który zakłada wprowadzenie wzmacniającego środka czyli iniektu, do konkretnego środowiska, w którym wcześniej powinniśmy jeszcze wykonać odpowiedniej wielkości odwierty. Dany iniekt, który jest dostosowany do specyfiki konstrukcji oraz materiału jej budowy, wtłaczany jest pod ciśnieniem.

W momencie wtłaczania, środek pozostaje płynny, natomiast będzie on z czasem twardnieć, przeobrażając się w bardzo trwałe spoiwo, a wszystko to ma na celu wzrost solidności konstrukcji i bezpieczeństwa. Będzie to dotyczyło wszelkich innych obiektach, położonych pod ziemią. Jako, że rozwiązanie to posiada niezliczoną ilość korzyści, stosuje się je bardzo powszechnie w całym budownictwie, a także w geoinżynierii.

Iniekcja i jej najbardziej znane typy

Typy iniekcji dość różnią się od siebie, a zauważalne jest to nie tylko pod względem techniki, ale również materiałów, które stają się wypełnieniami. Wiele zależy bowiem od środowiska zastosowania. W związku z tym, wyróżnia się kilka rodzajów iniekcji, jakie stosuje się w budownictwie najczęściej.

Grawitacyjna iniekcja, najczęściej przydaje się podczas wypełniania w pustych przestrzeniach oraz w kawernach. Konieczne jest uprzednie wywiercenie odpowiednich otworów, do których wtłacza się iniekt pod ciśnieniem. Gdy zabieg dobiegnie końca, ściany będą wysycać się przez około 1-2 doby. W wypadku ścian o dużej grubości, lepiej zastosować inne rozwiązanie.

Ciśnieniowa iniekcja jest sposobem, na którym opiera się hydroizolacja budynków, natomiast nadaje się ona także to wzmacniania struktury grubszych murów. Należy umieścić specjalne iniektory lub pakery w małych otworach, a następnie wprowadzić do środka iniekt. Jego zadaniem będzie dokładne wypełnienie wszelkich braków.

Strukturalna iniekcja wymaga wykorzystania specjalistycznych środków chemicznych, aby uniknąć wnikania wilgoci do naszych ścian. Jest to sposób, który najczęściej stosuje się na mokrych oraz zawilgoconych murach.

Kurtynowa iniekcja pozwala na odtworzenie izolacji pionowych i poziomych, przy czym nie wymaga się przeprowadzenia jakichkolwiek inwazyjnych wykopów, a także wszelkiego rodzaju prac ziemnych. To doskonała okazja ku temu, by zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Aby mieć zupełną pewność, że wybrana metoda iniekcji będzie profesjonalnie wykonana, warto sięgnąć po usługi fachowców, posiadających duże doświadczenie w pracach tego typu, a także doskonale znają wszelkie nowinki oraz obecnie stosowane technologie. Renomowane firmy znajdziemy na pewno za pośrednictwem Internetu, natomiast i tak musimy zachować pewien dystans do zamieszczanych tam ofert, ponieważ każdego usługodawcę musimy bardzo dokładnie sprawdzić. Jeśli tylko jest taka możliwość, sprawdźmy jakie opinie o konkretnych fachowcach wystawili ich poprzedni klienci. Najlepsi z tej branży będą doskonale wiedzieć, jakie techniki powinno zastosować się w danej sytuacji, a także w jaki sposób, odpowiednimi środkami wzmocnić całą konstrukcję, dając nam gwarancję bezpieczeństwa na bardzo długie lata.

Recommended Articles