Jeżeli poszukujesz nowoczesnych, profesjonalnych lamp, które posłużą ci do stworzenia doskonałych warunków na planie zdjęciowym czy podczas sesji zdjęciowej, postaw na odpowiednie oświetlenie studyjne, które będzie posiadało doskonałe parametry i pozwoli ci osiągnąć odpowiednie efekty. Jakie typy lamp tego typu masz do dyspozycji, na co warto zwrócić uwagę i czy wybór dostawcy ma znaczenie? Sprawdźmy!

Nowoczesne oświetlenie studyjne to podstawa!

Jeżeli chcesz, aby na planie zdjęciowym wszystko szło po myśli twórców, konieczne jest zaopatrzenie go nie tylko w nowoczesne aparaty i kamery, ale również oświetlenie studyjne. To ono pozwala wydobyć piękno miejsca i osób, a także dać odpowiednie efekty – prawidłowe odwzorowanie koloru, naturalne światło i oczywiście prawidłową moc, dzięki której na planie będzie wystarczająco jasno.

Jak się okazuje, ze względu na działalność wielu uznanych firm, możesz skorzystać z bardzo wielu modeli lamp, które posiadają odmienne cechy oraz właściwości. My stworzyliśmy podział, zgodnie z którym możesz postawić na cztery typy oświetlenia filmowego. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje!

  • Oświetlenie żarowe

Oparte na tradycyjnej technologii i emitujące powszechnie znane nam światło, z jakiego korzystamy na co dzień. Lampy żarowe i wolframowe charakteryzuje przede wszystkim doskonałe odwzorowanie kolorów, co jednak nie jest ich jedyną zaletą. Są również w stanie zmieniać jasność, w zależności od potrzeb, nie trzeba ich rozgrzewać, a do tego są stosunkowo tanie i uniwersalne. Oczywiście mają przy tym wady – np. dla wielu będzie to ich niewielka moc, a także to, że wytwarzają bardzo duże ilości ciepła.

  • Oświetlenie HMI

Nawet 4 razy mocniejsze niż żarowe oświetlenie do filmowania, stąd znajduje szersze zastosowanie i sprawdza się na większości planów. Co więcej – pozwala osiągnąć doskonałe światło, zbliżone do tego naturalnego, dzięki czemu jest cenione przez profesjonalistów. Musisz jednak przygotować się na duży wydatek, a dodatkowo duży pobór mocy. Lampy HMI można ściemnić tylko do 50%, co w niektórych przypadkach może okazać się pewną przeszkodą.

  • Oświetlenie fluorescencyjne

Popularne świetlówki, które mają praktycznie same zalety – posiadają większą wydajność od lamp żarowych, emitują miękkie światło, które jest niezbędne na planach zdjęciowych, są lekkie, a przy tym posiadają niewielkie zapotrzebowanie na moc. Co więcej – nie są drogie, a także nie rozgrzewają się do ekstremalnych temperatur, w związku z czym są bezpieczne w użytkowaniu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy dany model nie „migocze” – ten efekt może zepsuć najlepszy efekt!

  • Oświetlenie LED

Najnowocześniejsze technologia, znana nam wszystkim, która jest coraz częściej wykorzystywana do celów profesjonalnych. Przede wszystkim jest ekonomiczna i energooszczędna, a do tego zapewniają wysoką wydajność i równomierne rozłożenie światła. Wady? Dość niska moc oraz ograniczone odwzorowanie kolorów – na szczęście jest to technologia, która cały czas się rozwija, więc będzie tylko lepiej!

Jak więc widzisz wybór jest spory, a ty możesz wybrać do tego bardzo wiele różnorodnych parametrów czy dodatkowych akcesoriów, zapewniających odpowiedni efekt. Wystarczy postawić na rozwiązanie jednego z najlepszych producentów na rynku, do których zaliczamy Pulsar, Martin, Arri, Kino Flo, Dedolight, JB Lighting czy Philips. No i…

Znajdź nowoczesną firmę oświetleniową!

Taką, która zapewni ci nie tylko dostęp do najnowocześniejszych lamp najlepszych producentów, ale również zaoferuje doradztwo i usługi montażu. Pamiętaj, że nie musisz kupować oświetlenia studyjnego – na rynku funkcjonują firmy oświetleniowe (wypożyczalnie), które zapewnią ci wynajem sprzętu w bardzo atrakcyjnych cenach. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ pozwoli ci to na osiągnięcie naprawdę sporych oszczędności.

Recommended Articles