Co jakiś czas, media podają bardzo druzgocące informacje, jakoby żłobki dopuszczały się haniebnych nadużyć wobec swoich podopiecznych. Trudno więc dziwić się rodzicom, którzy mają pewne opory, aby posyłać swoje dzieci do takich placówek. Wymaga się zatem tego, aby żłobek był odpowiednio sprawdzony i zweryfikowany pod każdym względem, aby nasze dziecko nie było narażone na niewłaściwe traktowanie. Przyda się nam wiedza z zakresu tego, czym charakteryzuje się ceniona placówka żłobkowa.

Kiedy chcielibyśmy wyłonić najlepszy żłobek Wilanów może okazać się miejscem, który ograniczy nas do pewnej lokalizacji, gdzie będą odbywały się nasze poszukiwania. Chociaż jest to kwestia dość istotna, z pewnością jednak nie najważniejsza.

Wystarczy odpowiednie podejście, a uda się nam dokonać względnej weryfikacji tego, czy spotkaliśmy się z dobrym żłobkiem. Na pewno trafimy na kilka odpowiednich placówek, jak i na mnóstwo takich, które nie wywiązują się z zaleceń. Sporo zależy zatem od pracujących tam osób, a istotni są nie tylko opiekunowie, ale też kierownictwo i właściciele w przypadku prywatnych żłobków. Jeśli decydujemy się posłać dziecko do konkretnej placówki, jako rodzice jesteśmy zobowiązani do bardzo wnikliwego jej sprawdzenia. W pierwszej kolejności musimy zatem zweryfikować, czy znajduje się ona w oficjalnym rejestrze, a także czy spełnia wszelkie wymogi określone w ustawie.

Współpraca i otwartość na rodziców – domena dobrych żłobków!

Mimo tego, że na oficjalnej witrynie żłobka mogą widnieć przeróżne informacje, zapewnienia o profesjonalizmie i najwyższych standardach, warto podejść do tego sceptycznie. Jeśli spotkamy się z uczciwą placówką, informacje będą w pełni rzetelne, a nie będą to tylko puste frazesy, które chcieliby przeczytać rodzice.

Nie obejdzie się na pewno bez naszej wizyty w placówce, a wtedy możemy porozmawiać z kierownictwem. Zapytajmy o najważniejsze sprawy oraz obowiązujące procedury. Najlepsze żłobki są zwykle nastawione na bardzo otwartą współpracę ze wszystkimi rodzicami. Jeśli zatem rodzic nie ma wstępu na salę zabaw, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości oraz podejrzenia. W przyzwoitych placówkach, z pewnością nie będą funkcjonowały zakazy tego typu, ponieważ tam liczy się wyłącznie dobro dzieci, a kierownictwo nie ma niczego do ukrycia. Będzie to miało największe znaczenie szczególnie na samym początku, by rodzic mógł razem z dzieckiem przebywać na sali zabaw i obserwować jego zachowanie. Niektóre placówki, będą nawet do tego zachęcać!

W profesjonalnych żłobkach sale posiadają system monitoringu, a dzięki temu rodzic może przez Internet sprawdzić, co dzieje się z jego dzieckiem. Mimo tego, że opiewa to o podglądactwo, natomiast w zaistniałych okolicznościach staje się to po prostu skuteczną formą kontroli i nie jest postrzegane jako coś złego. Szczególnie mając z tyłu głowy to, jakie informacje o żłobkach podają nam co jakiś czas media.

Profesjonalizm i kwalifikacje opiekunów

To pracownicy żłobka sprawiają, że jego funkcjonowanie może stać na wysokim poziomie. Osoby te wcale nie potrzebują wykształcenia pedagogicznego, gdyż przepisy mówią o tym, że wystarczy już wykształcenie położnicze, pielęgniarskie, albo szkolenie oraz przynajmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi. Niemowlęta wymagają bowiem tego, aby ich opiekunowie posiadali odpowiednie predyspozycje psychiczne i osobowościowe. Należy lubić dzieci, a także dobrze się nimi opiekować, przy czym być cierpliwym w stosunku do ich zachowania. Trzeba wiedzieć jak skutecznie uspokoić dziecko, przy czym nie okazywać złości i zdenerwowania. Na pewno nie wolno faworyzować żadnego podopiecznego, podchodząc jednocześnie do każdego w sposób indywidualny. Rodzice powinni przyjrzeć się opiekunkom i ich zachowaniom w czasie adaptacji. Musimy posłużyć się naszą intuicją, gdyż w naszej obecności, osoby te mogą się po prostu kontrolować. Mając jakiekolwiek wątpliwości, rozejrzyjmy się po prostu za inną placówką – taką, którą obdarzymy pełnym zaufaniem.

Recommended Articles