Ze względu na specyfikę funkcjonowania protetyki, ta bardzo często jest porównywana do zwykłej rehabilitacji. Chodzi przede wszystkim o to, aby doprowadzić do rekonstrukcji brakujących zębów, ponieważ ubytki znacznie osłabiają kondycję szczęki. Dodatkowo, nie tylko osoby starsze mogą zmagać się z ubytkami, gdyż osoby młode również ich doświadczają. Co powinniśmy zatem wiedzieć o protetyce?

Czym skutkują ubytki zębowe?

Jeśli wiemy, że rozwiązaniem dla nas jest protetyka stomatologiczna Warszawa na pewno będzie jedną z lepszych miejscowości, aby odnaleźć ceniony gabinet stomatologiczny. Protetyka jest wskazana u każdego, kto boryka się z brakami w swoim uzębieniu. Tylko jeden ubytek, zobowiązuje nas już do leczenia, ponieważ może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jeśli nie zareagujemy w porę, może dotknąć nas np. objaw Godona, rozrost języka, przeciążenie innych zębów, a nawet zanik kości wyrostka zębodołowego. Doskonałym rozwiązaniem, które rozwiąże problem ubytków będzie też wszczepienie implantów zębowych, wykonanych z czystego tytanu. Są one świetnym wyjściem, do zastąpienia naszego naturalnego zębowego korzenia.

Jak pomaga protetyka?

Często usunięcie chorego zęba, który do leczenia się nie nadaje, jest nieuniknione i należy tego dokonać niemal natychmiast. Mimo powagi sytuacji, z pewnością rozwiązaniem będzie zarówno protetyka, jak i implantologia. Stomatolog do tego celu, wykorzysta odpowiednie protetyczne uzupełnienie, w ruchomej bądź stałej formie. Uzupełnianie braków zębowych oraz utrzymywanie dobrej kondycji szczęki, to główne cele protetyki. Same uzupełnienia będą się od siebie różnić, a widać to szczególnie w metodzie utrzymywania się w jamie ustnej.

Najpopularniejsze rodzaje protetycznych uzupełnień – najważniejsze informacje

W wypadku odbudowy wyjątkowo zniszczonych zębów, stosuje się wkład koronowo-korzeniowy. Ten często będzie uniwersalny, natomiast może być też wykonany przez stomatologa indywidualnie, za pomocą miary zdjętej z pacjenta. Koronowy wkład będzie odpowiedni podczas odbudowy korony górnej bocznego zęba, a wykonuje się go z porcelany. Czasami materiałem będzie również kompozyt lub szlachetne metale.

Luki świetnie wypełniają mosty, jednak ich wykorzystanie będzie uzależnione od obecności sąsiadujących zębów, gdyż te muszą być dla nich podpora. Powinny one pełnić dla nich rolę zaczepów, dzięki którym mamy gwarancję, że wypełnienie będzie doskonale przymocowane.

Małe płytki o odpowiedniej grubości to licówki i te mocuje się na powierzchni zniszczonego zęba, co pozwala na sprawną odbudowę jego struktury. Istotne, aby licówki były dobierane indywidualnie, a z pewnością pomaga w tym celu odpowiednie badanie zgryzu.

Bardzo popularne są również implanty zębowe, opierające się na wszczepach śródkostnych. Będzie to najlepsza metoda, jeśli zależy nam na wysokiej estetyce naszego uzębienia, ponieważ implant świetnie imituje naturalny ząb. Pamiętajmy o tym, że implantacja to dość droga usługa, dlatego na pewno nie każdy będzie mógł się na nią zdecydować. Implant zęba to trzy elementy – korona, imitacja korzenia, a także łącznik. W odróżnieniu od protetyki, jest to zabieg o wiele bardziej złożony oraz skomplikowany co wyjaśnia fakt, dlaczego jest to usługa o wiele droższa i proces znacznie dłuższy.

Recommended Articles